Як обрати совіньйон та з чим поєднувати це вино

Час читання - 5 хв.

Совіньйон-блан – сорт винограду, масштабно поширений в усьому світі. Лозу ростять в усіх виноградарських регіонах планети. Смаки вина, яке виготовляють з нього, дивовижно різноманітні.

Навіть в межах одного регіону вино, вироблене з цього винограду, може відрізнятись на смак та на колір. Зараз на полицях винних відділів можна знайти совіньйон і з Австралії, і з Одещини, і с Південно-Африканської республіки. Але батьківщиною його вважають французький регіон Бордо. Звідти він поширився на долину річки Луари. Потім «захопив» Іспанію, Італію, його почали вирощувати в Молдові та Румунії. Згодом прийшла черга Австралії, Нової Зеландії, Чилі, Південної Африки.

Цікаво, що в деяких країнах існують даний сорт винограду має інші назви. Приміром, фюме блан у США, мускат-сільванер (Австрія), фойгентраубе (Німеччина).

Більшість вина, яке виготовляють із винограду совіньйон-блан – сухе. Лише лічені виноробні у США (Каліфорнія) та Новій Зеландії використовують так званий залишковий цукор, аби надати напою більшої солодкості.

Совіньйон-блан – сорт багатоликий

Кожен професійний енолог (спеціаліст в галузі виноробства) може годинами розмірковувати про те, які смакові відтінки має совіньйон-блан, виготовлений у тому чи іншому регіоні. Більшість зійдуться на тому, що у цьому вині відчутні нюанси цитрусових, квітів, трав, ягід. Поширена думка, що ті, хто мають гострий нюх, можуть розрізнити ноти прянощів та навіть аромат сирого бетону.

Як же зорієнтуватися та обрати напій серед розмаїття вин із написом Sauvignon Blanc на етикетці?

У великому світі совіньйону є два головні орієнтири.

  1. Вина, букет яких близький до ароматів персика, абрикоса, лічі, маракуї та інших екзотичних та не дуже фруктів. Країни походження вина з такими ароматами – Нова Зеландія, ПАР та інші держави Нового Світу – одним словом, вина не з Європи.
  2. Напої, на верхівці букету яких – цитрусові та цедра таких фруктів. Серед європейських совіньйонів можна обрати напої з яскраво вираженими нотами лимона, лайма, грейпфрута. Саме такою є французька класика сухих вин з цього сорту винограду, як її досі виробляють у долині Луари, звідки сорт поширився на весь світ.

Варто врахувати, що в обох типах вин із совіньйону є спільна нота: так звана трав'яниста. Це ледь вловимі аромати свіжоскошеної трави, лемонграсу, дух альпійських лук. Також на смак та аромат впливають кліматичні особливості регіону, де було вирощено лозу. Приміром, у долині Луари у Франції досить прохолодний клімат, що надає місцевому совіньйону тон листа смородини, цитрусові тони. А ось совіньйон з Нової Зеландії, те більш волого та тепло, має яскраво виражені фруктові ноти. Італійські вина з цього сорту порадують смакові рецептори мінеральною свіжістю, тонами трав, ледь вловимим ароматом смородини, квітів. Традиційна пора для споживання совіньйону – жаркі літні місяці. Вино смакує добре охолодженим або ж з льодом.

Обираючи совінйьон з того чи іншого регіону, варто зважати також на присутність у вині інших сортів – чи це купаж чи сортове вино. Якщо хочете обрати особливо вдалий напій для особливого випадку – читайте етикетку, дізнавайтеся більше про сорти винограду, задіяні виноробами.

Совіньйон-блан – поєднання з їже

Усі знають, що сухе біле вино ідеально «дружить» із сирами, рибою, фруктами, овочевими легкими салатами тощо. Але це – занадто примітивний підхід. Пропонуємо зануритися в тему ближче та отримати більше задоволення від вина та страв до нього. У цьому питанні також можна відштовхуватися від регіону походження винограду, з якого зроблено напій.

Французькі вина дуже вдало поєднуються із французькими сирами, а також з овочевими салатами, до складу яких також додано сири та горіхи. Совіньйон з Австралії чи Нової Зеландії смакуватиме у компанії екзотичних фруктів – манго, дині, папаї тощо.

Будь-який представник з родини совіньйонів пасуватиме до риби та морепродуктів.

Слушно буде запропонувати до такого легкого та ароматного вина такі різновиди риби та морепродуктів:

  • Біла риба – тиляпія, морський окунь, пікша, тріска, форель, нерка, палтус.
  • Мідії, краби, омари, гребінці, навіть устриці.

З чим пити совіньйон-блан

Щодо сирів, фруктів та морепродуктів усе більш-менш зрозуміло. Але є ще дещо, що допоможе максимально розкрити букет обраного вина та подарує справжню гастрономічну насолоду.

Отже, це:

  • Спеції та трави. Якщо збираєтеся запропонувати гостям освіжаючий сухий совіньйон, попіклуйтеся про те, щоб на столі поруч із ним були салати та інші страви із петрушкою, розмарином, базиліком, кінзою, м'ятою, фенхелем. Спеції, які допоможуть розкрити букет совіньйону – білий перець, коріандр, куркума.
  • Вегетаріанські страви. Навіть якщо ви не є прихильником морепродуктів чи витриманих сирів, легко підібрати їжу, до якої пасуватиме совіньйон. Приміром, пиріг із грибами, хумус, овочеві салати із зеленню тощо.
  • M’ясо птиці – курка, індичка. Але краще, якщо це буде філе без зайвого жиру, приготовлене на грилі чи запечене. Гарніром краще обрати свіжі овочі, зелень, яку ми перерахували вище.

Смачного та споживайте помірно!