Як їдять хумус в Ізраїлі: рецепт і правила вживання

Час читання - 4 хв.

В Ізраїлі хумус їдять щодня і знають, як зробити звичайну пасту з нуту не просто смачною і корисною, а й дуже ситною. Важливе поєднання інгредієнтів та подача до столу.

Хумус сьогодні набуває все більшої популярності. Смачний та надзвичайно корисний продукт цікавить багатьох, хто дотримується здорового харчування. А як ліпше його їсти, знавці радять запитати у жителів Ізраїлю. Саме тут густий, ароматний хумус, щедро розмазаний по тарілці, приправлений зеленню та цибулею, з оливковою олією та шматочком піти, є невід’ємною частиною сніданку. А ще його подають тут із салатом на обід, використовують як начинку для пиріжків і млинців. В Ізраїлі знають все про правила вживання хумусу: він тут король столу.

Що таке хумус?

Хумус — це паста з відвареного турецького гороху, що особливо популярна в країнах Сходу і на Балканах. Перші рецепти страви історики знайшли у записках арабів, датованих ще XIII століттям. Там було записано декілька інгредієнтів, які й досі вважаються основними в хумусі, — нут і кунжут. В умовах спекотного клімату така страва чудово втамовує голод через великий вміст білка і добре зберігається, тому особливо популярна була серед кочових народів.

Сьогодні хумус відомий у багатьох країнах світу, продається в магазинах і слугує гарним доповненням раціону вегетаріанців і прибічників безглютенової дієти.

Ієрусалимський хумус: як їсти

Хумус в Ізраїлі не просто люблять, а вважають невід’ємною частиною свого щоденного меню. Їдять переважно у вигляді соусу до піти (хліб) або просто з цибулею. Складно знайти хоча б одного ізраїльтянина, який не любить цю пасту. Він заміняє звичний нам майонез і масло, а також слугує основою для бутербродів. Хумус подається як окрема страва або як гарнір до м’яса. Саме слово «хумус» на івриті означає нут, турецький горох. Тому якщо сказати «готувати хумус», це і буде означати, що готувати нут.

У хумусіях (невеличкі кафе, де подають страву) готують декілька видів:

  • класичний холодний хумус;
  • гарячий хумус масабаха — класична паста, але в гарячому вигляді. Іноді подають з гострим перцем;
  • фул — хумус із розвареною квасолею і спеціями. Подається теж теплим.

 

Майже кожна хумусія має свої невеличкі секрети й особливості приготування. Наприклад, деякі заклади подають окрему страву —  хумус басар. Це паста з додаванням обсмаженого фаршу зі спеціями. Також побратимом вважається фалафель — хумус, підсмажений у фритюрі. Він подається у вигляді невеличких кульок. Часто фалафель їдять із хумусом і пітою: як кажуть самі мешканці Ізраїлю, це дуже смачно й ситно. 

Хумус, приготований за рецептом Абу Хасана, відомий у всьому світі. В його заклад приїжджають як місцеві жителі, так і туристи. Також страва продається в магазинах у невеликих ємностях 200–500 грамів. Це паста з відвареного нуту, з кунжутною пастою, спеціями і часником. Проте, як говорять самі мешканці Ізраїлю, єдиного рецепту немає досі. Головне, обрати для себе найсмачніше поєднання інгредієнтів. А от щодо вживання є певні поради.

Їдять хумус шматочками піти: її можна розламати руками або розрізати ножем. Далі шматочок береться в руку і буквально обмокується, розмащується в хумусі по краю тарілки за часовою стрілкою. І далі гіркою відправляється до рота. Також у страву додають соління, салат, відварене яйце, спеції. Чудово підкреслює смак хумусу оливкова олія, сік лимона, часник, зіра, в’ялені помідори.

Хумус, Ізраїль: рецепт і користь

Хумус — надзвичайно корисна страва. Всього 42 калорії у 100 грамах, а становить приблизно 20 % добової норми вітаміну В, 19 % білка. Містить фолієву кислоту, фосфор, залізо, вітамін С, цинк. Його їдять вегетаріанці, а також люди з непереносимістю глютену.

 

Класичний хумус: рецепт домашній

Для приготування хумусу в Ізраїлі використовують лише дрібні зерна нуту — хумус булгарі.

Інгредієнти на 4 порції:

  • 400 г нуту;
  • 4 ст. л. тахіні;
  • 3 зубчики часнику;
  • сік половини лимона;
  • голівка цибулі;
  • сіль, спеції.

 

Час приготування — 25 хвилин.

Покрокові дії:

  1. Нут ретельно промиваємо та заливаємо холодною водою на 24 години.
  2. Набухлий нут промиваємо перед варінням, заливаємо і даємо закипіти. Після чого додаємо голівку цибулі і два зубчики часнику. Зменшуємо вогонь і варимо до готовності. Час варіння залежить від сорту нуту.
  3. Якщо шкірка добре відділяється від зерна і нут м’який, вимикаємо вогонь. Промиваємо  кипяченою водою.
  4. Цибулю, нут і часник кладемо в чашу блендера. Приправляємо чорним перцем, додаємо часник свіжий, пасту тахіні, сік лимона і сіль. Збиваємо до утворення густої гладкої маси.

 

На смак дуже сильно впливає паста тахіні — кунжутна паста. Вона буває багатьох видів: кисла, солона, більш солодка чи нейтральна. Тому потрібно пробувати та експериментувати.

Також важливе сервірування. Обов’язково хумус добре розподіляємо на тарілці, з боків посипаємо солодкою паприкою, кладемо декілька свіжих гілочок кінзи.