Болгарський напій боза: що це таке

Час читання - 3 хв.

Боза (буза) — традиційний ферментований напій у Болгарії, а також у деяких азійських країнах, який готують із зерна переважно в холодну пору року. Назва походить від перського boza, що означає просо. Саме воно з давніх часів слугує основою для цілющого напою.

Боза (буза) — традиційний ферментований напій у Болгарії, а також у деяких азійських країнах, який готують із зерна переважно в холодну пору року. Назва походить від перського boza, що означає просо. Саме воно з давніх часів слугує основою для цілющого напою. До нього також додають борошно пшениці, овес, рідше кукурудзу. 

У процесі ферментації зерно набуває особливих властивостей та смаку. Відомо, що раніше боза містила близько 1% алкоголю, тож її часто забороняли. Сучасний варіант готується без використання дріжджів, тому він являє собою солодкий безалкогольний напій. 

Стародавній рецепт бози: історія болгарського напою

Боза — один із найдавніших напоїв Македонії, Болгарії, Албанії. Вважається, що вперше він був винайдений у X столітті в Центральній Азії. Традиційно його готували з обсмаженого на овечому жирі борошна проса. Далі його заливали водою і варили не менше трьох годин. 

У процесі приготування в рідку кашу додавали дріжджі, солод і залишали у спеціальних бочках бродити близько 8–10 годин. Далі напій проціджувався і розливався по пляшках. Бозу пили як напій для укріплення імунітету, а також для надання сил під час важкої праці. 

Відомо, що боза була найпопулярнішим напоєм армії Османської імперії. Її включали в основне меню воїнів і вживали після бою для швидкого відновлення сил. Проте із середини XVI століття напій почали забороняти через масове розповсюдження «татар-бози» (напій з опіумом). Рецепти частково передавалися лише в колі родини або ж повністю зникали.

Болгарська боза вважається різновидом напою з Албанії. Саме албанські майстри привезли до Болгарії перші рецепти. А в XX столітті місто Радомир прославилося як центр виготовлення бози. Тут навіть установлено пам’ятник майстру «бозаджію».

Сьогодні в Болгарії боза є частиною традиційного сніданку і продається майже в кожному продуктовому магазині. Завдяки такій місцевій популярності вона знову стала відома в багатьох країнах світу. У 2009 році в Америці навіть було запущено перше промислове виробництво солодкого безалкогольного напою.

 

Напій боза: користь

Сучасна болгарська боза — дуже корисний напій. У ньому містяться мінерали, білки, вуглеводи й вітаміни групи А, В, Е. Смак, а також користь переважно залежать від зерна. Сьогодні для приготування бози використовують пшеницю, просо, овес, кукурудзу, жито та інші злаки. Замість цукру додають різні натуральні замінники, а для більш приємного смаку — какао.

Боза — калорійний напій, тому його не радять часто вживати тим, хто бажає схуднути. Навпаки, бозу включають до раціону людей із недостатньою вагою, після хвороби, а також спортсменів. Цікаво, що навколо бози ходять чутки серед жінок: кажуть, що цей напій допомагає збільшити груди, а також покращує лактацію.

Корисні властивості бози:

  • має пробіотичний ефект;
  • підтримує здоров’я травної системи;
  • є джерелом енергії;
  • знімає втому;
  • усуває кашель.

 

Смак та колір

Боза — неоднозначний напій: хтось його обожнює, а хтось — навпаки. Сучасний болгарський варіант являє собою доволі густу рідину з яскравим зерновим ароматом і кисло-солодким смаком. Колір переважно світло-коричневий або темно-коричневий (з додаванням какао). Присмак — специфічний, вершковий.

Як кажуть самі болгари, боза вживається і як напій, і як повноцінна їжа. Усе через високу калорійність. Традиційно тут її подають на сніданок до випічки.

Напій боза: рецепт для домашнього приготування

Спробувати справжню бозу, як кажуть фахівці, можна лише у віддалених селищах Болгарії, Албанії, Турції. Проте приготувати зерновий напій можна власноруч і вдома: головне — витримати пропорції та дотримуватися рецепту.

Інгредієнти:

  • 600 г вівсяних пластівців;
  • 100 г масла;
  • 30 г дріжджів;
  • 50 г пшеничного борошна;
  • 500 г цукру;
  • 6–7 л води.

 

Приготування:

  1. Вівсяні пластівці заливаємо холодною водою і залишаємо на кухні на 30 хвилин. Коли вони добре набухнуть, зливаємо воду, викладаємо на деко та ретельно просушуємо в духовій шафі.
  2. Отримане сухе зерно перемелюємо до стану борошна.
  3. До вівсяного борошна додаємо пшеничне борошно, вливаємо гаряче розтоплене масло, дві склянки окропу й ретельно перемішуємо.
  4. Отриману тістоподібну масу накриваємо кришкою і залишаємо на 30 хвилин «відпочити».
  5. Доки маса готується, ставимо на плиту воду, доводимо до кипіння, трохи охолоджуємо.
  6. Вливаємо 2 л теплої води в бозу.
  7. Розчиняємо дріжджі, додаємо в майбутній напій склянку цукру та залишаємо ферментуватися 2 години. 
  8. У готову основу доливаємо всю кип’ячену воду, перемішуємо, проціджуємо, засипаємо залишок цукру і ставимо в тепле місце. Готовий напій можна пити теплим або охолодженим. Смачного!