Солодкіші, або традиційні болгарські солодощі

Час читання - 4 хв.

Болгарські солодощі поєднують в собі східні та європейські традиції. Тут виготовляють рахат-лукум, пахлаву, халву, а також різноманітні тістечка, шоколадні торти і цукерки.

Болгарські солодощі — колоритний сувенір, в якому вдало переплітаються східні мотиви з нашими звичними традиціями приготування. Туристи привозять з Болгарії рахат-лукум із трояндовими пелюстками, трояндовий джем, пахлаву з грецькими горіхами, халву. Самі ж болгарці, окрім східних солодощів, полюбляють тістечка, торти, а також просту випічку. Гостей частують смачними пирогами, млинцями з різноманітною солодкою начинкою і цукерками. Поділимося секретами, як та з чого їх готують.

Традиційні болгарські солодощі: особливості

Болгарські солодощі можна умовно поділити на три різновиди:

  • десерти та випічка, які подаються у ресторанах, — торти, тістечка з великою кількістю якісного шоколаду й крему;
  • смаколики, що подаються у кафе, кав’ярнях чи їдальнях, продаються у магазинах, — тістечка, цукерки, рахат-лукум, халва, пахлава (баклава);
  • домашні солодощі — рисові пудинги, млинці, солодка випічка, бісквіти.

 

Зауважимо, що «домашні вироби» — назва символічна, адже ті самі пудинги, млинці часто готують у місцевих ресторанах і кафе. Але їх рецепти прості та легкі в приготуванні в звичайних домашніх умовах.

Солодощі Болгарії: що смачного скуштувати у сусідів

У меню будь-якої кав’ярні або кафетерію представлено з десяток цікавих назв. Та справжніх гурманів-солодкоїжок болгарці не здивують. Зазвичай це традиційні, добре нам відомі солодкі вироби, які лише по-різному оздоблені. Проте деякі смачні десерти все ж таки готові конкурувати з аутентичними східними солодощами. Наприклад, крем-карамель — щось середнє між заварним кремом і солодким омлетом, що готується на водяній бані та подається під карамельним соусом. Болгарці вважають його національним десертом.

Ще один незвичайний десерт — замразено цедено мляко. Вже з самої назви легко зрозуміти, що це щось із молока і заморожене. Дійсно, це морозиво з грецького йогурту, що подається в креманках або спеціальних глиняних горщиках. Зверху його обов’язково поливають медом або варенням. Особливо смачне замразено цедено мляко з чорничним джемом.

Палачинки — на вигляд прості млинці, але з дуже смачними начинками: варення, мед, крем, шоколад. Популярні палачинки в багатьох країнах Європи і мають обрядове значення. Їдять їх, зазвичай, на сніданок або після обіду, а також на народні свята.

Скалички — традиційне солодке тістечко, що в нас називають «картоплею». Готується воно в Болгарії з меленого печива, горіхів, какао, масла та молока. Має видовжену конусоподібну форму, за що й отримало таку назву: наче маленька скеля. Такі тістечка не випікають, а лише зверху поливають розтопленою шоколадною глазур’ю. У деяких кафетеріях подають скалички з родзинками та кокосовою стружкою.

Сладок, або шоколада саламам, — це болгарський аналог нашої шоколадної ковбаси, що добре відома всім із дитинства. Готують цей десерт також із меленого печива, масла, горіхів і шоколаду. Кажуть, що на відміну від української шоколадної ковбаси болгарська більш дієтична. В неї окрім масла додають ще трішки води. Замість печива для основи часто використовують лукум.

Мляко з ориз — думаєте, що це знову морозиво чи молочний десерт, замовляєте в ресторані, а приносять звичайну солодку рисову кашу. В Болгарії вона вважається десертом, подається в склянках і посипається меленою корицею. Смак із дитинства, але подача таки додає звичайному пудингу вишуканості.

Трояндове варення — троянда в Болгарії здавна використовується у фармацевтиці та харчовій промисловості. Виготовляють цукерки з трояндовим маслом, болгарський лукум із пелюстками, трояндове варення і джем. Кажуть, що після такого десерту шкіра починає приємно пахнути.

Готуємо болгарські солодощі: рецепти торту «Гараш»

Торт «Гараш» —  традиційний та улюблений десерт у Болгарії. Це шоколадний та дуже поживний торт. Коржі — горіхове бізе, а крем — шоколадна глазур із вершками. Пропонуємо приготувати цей болгарський торт у себе на кухні.

Інгредієнти на 8 порцій:

  • 400 г грецьких горіхів;
  • 300 г цукру;
  • 10 яєчних білків.

 

Для крему:

  • 5 жовтків;
  • 350 г вершкового масла;
  • 100 г цукру;
  • 100 мл води;
  • 220 г шоколаду;
  • глазур;
  • кокосова стружка.

 

Загальний час приготування — 60 хвилин.

Покрокові дії:

  1. Торт «Гараш» готується без борошна. За тверду основу слугує горіхове бізе. Тож для коржів беремо білки з цукром і ретельно збиваємо їх міксером. У густу білу пінку акуратно додаємо мелені горіхи.
  2. Усю масу розділяємо на декілька частин (3–4) і формуємо коржі по 0,3–0,5 см. Випікаємо до готовності за температури 160 градусів.
  3. Готуємо крем: 100 мл води наливаємо в сотейник, ставимо на вогонь і висипаємо цукор. Доводимо до кипіння й варимо на повільному вогні до загущення. Додаємо шоколад і вводимо жовтки. Усе разом ретельно прогріваємо ще 5 хвилин.
  4. Коржі змащуємо кремом, зверху торт поливаємо шоколадною глазур’ю і посипаємо кокосовою стружкою. Ставимо у холодильник на 5–6 годин.

 

Подавати торт «Гараш» ліпше всього з кавою або чаєм як окремий прийом їжі. Він калорійний, солодкий і дуже ситний.