Як приготувати півня у вині: французька страва кок-о-вен для справжніх гурманів

Час читання - 4 хв.

Французи, як стверджують дослідники, надто бережливі люди. Це стосується і приготування їжі.

Саме з таких бережливих намірів з’явилася ця сьогодні популярна і відома в усьому світі страва — півень у вині, або знаменитий кок-о-вен. У сучасній інтерпретації для її приготування використовують не лише півня, але й курку або курчат.

У кожній французькій провінції є свій власний варіант приготування кок-о-вена. Але хоч би як варіювався рецепт, два головних інгредієнти залишаються незмінними: курка та червоне вино. Пропонуємо приготувати його разом із нами.

Особливості приготування

Кок-о-вен вважається традиційною французькою стравою селян. Проте, за легендою, вперше її приготував кухар Юлія Цезаря з подарованого галлами півня. Страва так сподобалася полководцю та його гостям, що ніхто й не здогадався, що це був звичайний півень. Перший записаний рецепт кок-о-вена датується 1913 роком та належить до бургундської кухні.

Страва насичена, ароматна, але водночас м’яка на смак. Вона підійде для звичайної вечері або ж на святковий стіл. Подавати найкраще з картоплею, рисом або кускусом.

Півень у вині по-французьки: класичний рецепт

Пропонуємо традиційний французький рецепт, який можна повторити в домашніх умовах, щоб здивувати гостей та відчути смак справжньої, аутентичної Франції. Секрет вишуканого смаку — використання коньяку та бекону.

Інгредієнти

  • курка/півень — 1,4 кг;
  • 200 г печериць;
  • 4 голівки цибулі-шалоту;
  • 3–4 зубчики часнику;
  • 2–3 лаврових листки;
  • 4 шматочки сиров’яленої грудинки, бекону;
  • 50 мл коньяку;
  • гілочка тім’яну (можна сухий);
  • 1 столова ложка борошна;
  • 2–3 гілочки петрушки;
  • 1 столова ложка вершкового масла;
  • 1,5 склянки червоного сухого вина. 

 

2 порції

90 хвилин

Приготування

  1. Курку потрібно розділити на окремі 8 частин. Залити шматочки водою, додати сіль, перець, лавровий лист та залишити маринуватися, поки будемо готувати інші інгредієнти страви.
  2. Порізати печериці на 2–4 частини залежно від їхнього розміру.
  3. На сковороді підсмажити бекон.
  4. Порізати цибулю на 2 половинки, додати до бекону. Трішки потушкувати та додати ще розчавлений часник, приправити чорним перцем.
  5. В сковорідку з цибулею та беконом додати гриби. Коли рідина випарується, влити 50 мл коньяку, обережно підпалити та, коли згасне полум’я, викласти курку наверх.
  6. Через хвилин 10 перемішати, влити вино й тушкувати до готовності м’яса. Додати листочки тім’яну. Тушкувати у вині приблизно 15–20 хвилин.
  7. В сотейнику розігріти вершкове масло, додати столову ложку борошна. Перемішати до однорідної консистенції.
  8. Викласти в окрему миску куряче м’ясо.
  9. Готуємо соус: до залишків підливки з вином, після того як вийняли м’ясо, додати борошно з маслом та добре перемішати. Трішки погріти на маленькому вогні до загустіння разом з овочами.
  10. Отриманим соусом разом з усіма інгредієнтами залити курку.
  11. Нарізати петрушку та посипати страву. Подати в глибокій мисці з гарніром або як окрему страву.

 

Курча по-прованськи на овочевій подушці

Цей рецепт приготування півня у вині поєднує традиційні особливості кок-о-вена та ніжний смак овочів. Щоб відтворити вишуканий смак французької страви, радимо підбирати саме аутентичні місцеві інгредієнти. Наприклад, для цього рецепта ідеально підійде півник кокюле та справжні прованські трави. 

Інгредієнти

  • 2 півники кокюле або 1,5–2 кг курки;
  • 250 мл червоного французького вина з Провансу;
  • 3 середні голівки цибулі-шалоту;
  • 3–4 свіжих помідори;
  • баночка маслин без кісточок;
  • 1–2 зубчики часнику;
  • 100 г вершкового масла;
  • спеції прованські;
  • сіль. 

 

2 порції

80 хвилин

Приготування

  1. Курку промити, обсушити та розділити на порційні шматки. Півників можна поділити навпіл, вирізавши лише хребет.
  2. В окремій мисочці змішати сіль, прованські трави та вино. Ретельно перемішати та полити м’ясо курки. Залишити на 20 хвилин маринуватися.
  3. Підготувати овочеву подушку: бланшувати помідори, зняти шкірку та порізати часточками. Почистити цибулю та порізати півкільцями. Маслини розрізати навпіл.
  4. Дно форми для запікання змастити маслом, викласти більшу частину овочів, вичавити часник, зверху покласти півників або шматки курки. Зверху «вкрити» рештою овочів. Прикрити фольгою та поставити в добре розігріту духовку.
  5. Готувати до появи рум’яної скоринки. Овочевий сік дає приємний аромат і особливу ніжність м’ясу птиці. Подавати на широкому блюді, виклавши м’ясо на запашну овочеву подушку.

Корисні поради та лайфхаки

Для страв французької кухні найкраще підходять сухі французькі червоні вина, а також «Каберне», «Ізабелла». Лише в деяких регіонах Франції використовують сухе біле вино. Якщо ж потрібно подати вино до страви, то варто вибрати те саме, що й для маринування.

Щоб м’ясо отримало смаковиту скоринку, курку перед смаженням можна додатково запанірувати в борошні. Важливі поради щодо овочів. Якщо цибулі-шалоту немає, можна використовувати цибулю-сіянець. Маленькі голівки найкраще смажити цілими або порізаними навпіл. Такими ж великими шматочками потрібно порізати гриби.

Овочі для маринаду викладають поверх шматочків півня, а от спеції, навпаки, знизу, щоб вони краще віддавали аромати.

Єдиних стандартів цього рецепта немає, тож можна сміливо експериментувати на свій смак.