Де росте білий трюфель і що смачного можна приготувати з делікатесом

Час читання - 4 хв.

Трюфель — рідкісний земляний гриб, що має сильний аромат і слугує натуральним підсилювачем смаку. Його використовують у своїх стравах усі респектабельні ресторани світу.

На ринку 1 кг чорного трюфелю коштує від 300 до 1500 євро. А ціна на білий узагалі в 10 разів вища. Виникає закономірне запитання: чому за цей непривабливий на перший погляд земляний гриб готові віддати такі кошти?

Кажуть, що він росте в Україні та його можна вирощувати на спеціальній ділянці. Чи це так, чи все це вигадки дотепних сміливців, давайте дізнаватися разом.

Як виглядає білий трюфель: унікальність гриба 

Трюфель — рідкісний земляний гриб, який використовують у своїх стравах усі респектабельні ресторани світу. Кажуть, що трюфель — знахідка для гурмана, бо він має дуже сильний аромат і слугує натуральним підсилювачем смаку. Відомо також, що це чудовий афродізіак.

Цікаво, але до Першої світової війни трюфелі взагалі не вважалися делікатесом і продуктом високого класу. Проте в 1870 році всю Францію спостиг великий неврожай винограду. І тоді, щоб не розоритися, виноградарі перейшли на добування трюфелю.

Виділяють два види трюфелів:

  • чорний — дуже ароматний, його можна піддавати термічній обробці;
  • білий трюфель Альби — рідкісний, не піддається культивації та термічній обробці.

Тіло трюфеля має неоднорідну округлу форму, м’ясисту консистенцію. Розмір залежить від віку й може бути приблизно з волоський горіх або чималу картоплю. Зверху гриби вкриває гладка шкірка із прожилками. На смак вони схожі на звичайні білі гриби, але із присмаком підсмажених горіхів чи насіння.

Білий трюфель: де і як росте

 В основному це Франція, Італія (20% світового врожаю), Угорщина, деякі регіони США, Швеція. Найбільше цінуються за неперевершений аромат французькі та італійські трюфелі.

Вони ростуть в лісах, переважно під листяними деревами (липа, дуб, ліщина, граб) на глибині 30 см. Грибам потрібен ґрунт із високим вмістом кальцію. Сьогодні вони також культивуються на спеціальних фермах.

Необхідно приблизно 5–6 років, щоб під землею зі спор виріс трюфель. Вони ростуть поодинці або невеличкою групою із 3–6 грибів.

Знаходять їх за допомогою спеціально навченої тварини — свині або собаки. Про наявність трюфелів поблизу говорить рій невеличких жовтих мушок — охоронців делікатесу.

В Україні також росте цей дивний гриб: переважно на Закарпатті, у Вінницькій області, у деяких регіонах Київщини й на Поділлі. Однак збирати їх і легально продавати не можна. Трюфель занесений до Червоної книги.

Рецепти із трюфелем

 У страви додають приблизно 4–6 г трюфелю, щоб підкреслити смак і розкрити аромат інших продуктів. Зазвичай це прості страви з рису, пасти, яєць.

Равіолі зі шпинатом та білим трюфелем

Інгредієнти:

  • тісто для равіолі;
  • 150 г свіжого шпинату;
  • 5 яєць;
  • 1 трюфель;
  • 50 г трюфельного масла;
  • сіль та перець за смаком.

Для соусу:

  • 200 г шпинату;
  • 200 мл курячого бульйону;
  • 1 чайна ложка вершкового масла;
  • мускатний горіх;
  • сіль.

На 3–4 порції.

Час приготування — 40–45 хвилин.

Приготування:

  1. Шпинат необхідно промити, обсушити паперовими рушниками. Засипати в чашу блендера, додати вершкове масло, бульйон, сіль, мускатний горіх. Ретельно перебити масу.
  2. Готове тісто розділити на 2 половини: одну кладемо в холодильник, іншу розкачуємо на столі.
  3. До 150 г шпинату додаємо сіль, перець, розділяємо масу на 4 порції.
  4. Беремо 4 яйця, відділяємо жовтки від білків. Жовтки додаємо в кожну порцію зі шпинатом.
  5. Розміщуємо порції на тісті.
  6. Другу половину тіста дістаємо, розкачуємо й накриваємо шаром тіста з начинкою. З’єднуємо й розрізаємо. Кладемо равіолі в морозильну камеру.
  7. Кип’ятимо воду, додаємо сіль, відварюємо равіолі 4 хвилини. Відкидаємо на друшляк.
  8. Змащуємо готові равіолі трюфельним маслом, викладаємо на тарілку, зверху поливаємо соусом і посипаємо трюфельною стружкою або тонкими пластинками.

Ризото з гарбузом і трюфелем

Інгредієнти:

250 г гарбуза;

1,5 склянки довгого рису;

1 цибулина;

25 мл оливкової олії;

1 л овочевого бульйону;

білий трюфель;

сіль за смаком.

Для бульйону:

2 л води;

2 середні морквини;

цукіні;

1 цибулина;

коріння селери;

1 помідор;

кілька гілочок петрушки.

На 4 порції.

Час приготування — 50 хвилин.

Приготування:

  1. Починаємо із приготування овочевого бульйону. Дві середні морквини очищуємо та ділимо навпіл, цукіні розрізаємо на 3 частини, цибулину — навпіл, помідор ділимо на 4 частини. Разом із селерою та петрушкою кладемо в каструлю, заливаємо водою і даємо закипіти. На повільному вогні варимо бульйон 30 хвилин. Проціджуємо та солимо за смаком.
  2. Гарбуз очищуємо та нарізаємо невеличкими кубиками.
  3. Цибулю подрібнюємо та обсмажуємо в каструлі на оливковій олії до золотистого кольору.
  4. Додаємо гарбуз і тушкуємо під закритою кришкою 2–3 хвилини.
  5. Засипаємо промитий рис у каструлю, перемішуємо й даємо прогрітися 2 хвилини.
  6. Вливаємо половину бульйону й накриваємо кришкою. Підливаємо в міру того, як рис буде вбирати вологу. Постійно перемішуємо рис до готовності.
  7. Готове ризото викладаємо на тарілку, посипаємо натертим трюфелем.

Смачного!